piątek, 17 sierpnia 2012
Wokół Słońca krąży mniej brązowych karłów niż sądzono
Najnowsze wyniki badań z kosmicznej misji NASA o nazwie WISE sugerują, że w najbliższym sąsiedztwie Słońca jest znacznie mniej brązowych karłów, niż do tej pory przypuszczali astronomowie.
Astronomowie coraz dokładniej poznają najbliższe gwiazdowe otoczenie Słońca. Okazuje się jednak, że ciągle można natknąć się na niespodzianki w tej dziedzinie badań. Najnowszy zaskakujący wynik pochodzi z badań wykonanych za pomocą amerykańskiego obserwatorium podczerwonego WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer)
Obserwatorium WISE zostało wystrzelone w kosmos w 2009 roku. W 2010 roku dokonało przeglądu całego nieba w zakresie podczerwieni. Jednym z celów badań były poszukiwania brązowych karłów. Na przykład w sierpniu 2011 roku ogłoszono odkrycie najchłodniejszego znanego brązowego karła o temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza.
Obiekty te są jakby nieudanymi gwiazdami. Mają masy większe od planet, ale zbyt małe, aby zapoczątkować reakcje termojądrowe przemiany wodoru w hel, które zachodzą we wnętrzach gwiazd. We wnętrzach brązowych karłów mogą najwyżej zachodzić reakcje syntezy deuteru.
W ramach misji WISE dokonano poszukiwań brązowych karłów w pobliżu Słońca, w promieniu kilkudziesięciu lat świetlnych. Oszacowania odległości do odkrytych obiektów wskazują, że w promieniu 26 lat świetlnych znajdują się 33 brązowe karły. Dla porównania w tym samym promieniu znajduje się 211 gwiazd. Na jednego brązowego karła przypada więc mniej więcej sześć gwiazd (stosunek 1:6).
Są to wstępne wyniki, zapewne WISE odkryje jeszcze trochę nieznanych brązowych karłów, ale zespół misji WISE sądzi, że nie będą to olbrzymie liczby obiektów i zapewne będą one położone dalej niż najbliższa Słońcu gwiazda – Proxima Centauri. Według szacunków liczba brązowych karłów w stosunku do liczby gwiazd może wynosić około 1:5 lub 1:4.
- Mniejsza liczba brązowych karłów w naszym otoczeniu niż sądziliśmy oznacza, że każde nowe odkrycie takie obiektu będzie odgrywać krytyczną rolę w ogólnym zrozumieniu tej kategorii ciał niebieskich. Brązowe karły są fascynującymi obiektami, które stanowią połączenie pomiędzy najchłodniejszymi gwiazdami a Jowiszem - powiedział Chris Gelino z zespołu naukowego misji WISE.
Wyniki badań zostały opisane w artykule, który ukaże się 10 lipca w „The Astrophysical Journal”, czasopiśmie poświęconym naukowym pracom w dziedzinie astronomii. (PAP)
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz