sobota, 18 sierpnia 2012

Jak mózg pozbywa się "śmieci"?

Odkryty w mózgu nowy układ pozwala usuwać odpady - podobnie, jak obecny w pozostałych narządach układ limfatyczny - informuje pismo "Science Translational Medicine".

Zespół Jeffreya Iliffa z University of Rochester Medical Center (USA) odkrył w mózgu nieznany dotąd układ. Badaczy od dawna zastanawiał brak w tym organie naczyń limfatycznych. Trudno było założyć, że wszelkie "odpady" nie są skutecznie usuwane z tak ważnego narządu.

Dokładne badanie pozwoliło wykryć sieć naczyń towarzyszących naczyniom krwionośnym. Pozwalają one pozbyć się nadmiaru płynu oraz innych niepotrzebnych substancji - w tym 55 proc. amyloidu beta, który gromadzi się w mózgach chorych na Alzheimera. Możliwe, że nowe odkrycie pomoże lepiej zrozumieć tę chorobę.

Naukowcy posłużyli się znacznikami fluorescencyjnymi oraz radioaktywnymi, które wprowadzili do płynu mózgowo-rdzeniowego żywych myszy. Znaczniki szybko rozprzestrzeniły się w mózgach myszy. Przy użyciu specjalnego mikroskopu fluorescencyjnego (mikroskop dwufotonowy) udało się wizualizować ruch znaczników w czasie rzeczywistym. Naukowcy zaobserwowali, że płyn przenika cały mózg dzięki "rurkom" otaczającym naczynia krwionośne. Trudno je dostrzec, gdy ruch płynu ustaje.

Ważnym elementem nowego układu są komórki o gwiaździstym kształcie, zwane astroglejem. Jak od dawna wiadomo, chronią one i wspierają właściwe komórki mózgu - neurony. Okazało się, że kolejne funkcje gleju związane są z nowym układem, nazwanym w związku z tym "glymphatic", czyli glimfatycznym. Jak się wydaje, niewydolność tego systemu może leżeć u podstaw wielu chorób. Jednak zadaniem specjalistów trzeba wystrzegać się zbytnich uproszczeń - na przykład przyczyna występowania choroby Alzheimera na pewno jest dużo bardziej skomplikowana i nie jest związana jedynie z niedrożnością "kanalizacji" w mózgu.(PAP)

pmw/ agt/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz